HSG - Snimanje prohodnosti jajovoda
1836
page-template-default,page,page-id-1836,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

HSG – Test prohodnosti jajovoda

HSG histerosalpingografija: Pregled i Dijagnostika Reproduktivnih Problema

 

HSG histerosalpingografija se vrši kod žena koje imaju problem sa sterilitetom i postizanjem trudnoće. HSG je test materice i jajovoda koji omogućava vizualizaciju unutrašnjosti materice kao i prohodnost jajovoda. Histero-materica, Salpingo-jajovodi, Grafija-snimanje

 

HSG ili Histerosalpingografija je dijagnostički postupak koji se koristi za evaluaciju ženskog reproduktivnog sistema. Ovaj postupak omogućava pregled unutarnjeg oblika maternice (uterusa) i jajovoda (falopijeva cev), što je od suštinskog značaja za otkrivanje potencijalnih problema u plodnosti i razumevanje uzroka neplodnosti. U ovom tekstu, razmotrićemo svrhu i proceduru HSG, indikacije za ovaj postupak, pripremu pacijentkinje, potencijalne komplikacije i rezultate koji se mogu dobiti.

 

Koliko je bitan HSG?

 

Predstavlja najvažniji i obavezni test kojim se dokazije da su jajovodi prohodni!

 

Pre svake odluke o inseminaciji ili vantelesnoj oplodnji pacijentu se mora dati jasan odgovor na pitanje –jesu li jajovodi prohodni ili nisu!

 

Odluka o potrebi pacijenta za vantelesnom oplodnjom se donosi samo ako je HSG-om dokazano da jajovodi nisu prohodni.

HSG – Svrha Histerosalpingografije:

 

HSG ima nekoliko glavnih svrha u dijagnostici reproduktivnih problema:

 

  1. Procena anatomske strukture: HSG omogućava lekarima da detaljno pregledaju maternicu i jajovode kako bi otkrili eventualne anomalije, kao što su polipi, fibroidi (miomi) ili ožiljci.

 

  1. Provera prohodnosti jajovoda: Ovaj postupak omogućava ocenu prohodnosti jajovoda. Ako su jajovodi začepljeni ili suženi, može se javiti problem sa transportom jajnih ćelija do materice ili oplodnje.

 

  1. Ocena eventualnih nepravilnosti u materici: HSG može otkriti nepravilnosti u obliku materice, koje mogu ometati implantaciju embriona tokom trudnoće.

 

 

Procedura Histerosalpingografije:

 

HSG je relativno brz postupak koji se obično izvodi u radiološkom ili ginekološkom odeljenju bolnice ili klinike. Evo koraka u proceduri HSG:

 

  1. Priprema pacijentkinje: Pre nego što se izvede HSG, pacijentkinja treba biti informisana o postupku i potencijalnim komplikacijama. Može se preporučiti da uzme lek protiv bolova ili protiv upale pre samog postupka. Takođe, pacijentkinja bi trebalo da bude svesna da će biti izložena rendgenskom zračenju.

 

  1. Položaj pacijentkinje: Pacijentkinja će biti postavljena na ginekološki stol i potom će joj ginekolog postaviti spekulum kako bi otvorio vaginalni kanal i cerviks (grlić materice).

 

  1. Kontrastno sredstvo: Nakon postavljanja spekuluma, lekar će pažljivo umetnuti tanku cev, nazvanu kateter, kroz cerviks i u unutrašnjost maternice. Potom će se u maternicu ubrizgati kontrastno sredstvo koje je vidljivo na rendgenskim slikama. Ovo sredstvo omogućava jasno vizualiziranje maternice i jajovoda na rendgenskim snimcima.

 

  1. Rendgenski snimci: Dok se kontrastno sredstvo ubrizgava, lekar će koristiti rendgenski aparat kako bi pravio seriju snimaka. Ovi snimci će pokazati oblik maternice, eventualne anomalije i prohodnost jajovoda.

 

  1. Završetak postupka: Nakon što se naprave svi potrebni snimci, cev i spekulum će se pažljivo ukloniti. Pacijentkinja će biti obaveštena da može osećati blagu nelagodnost ili bol tokom postupka.

HSG – I Dijagnostički i Terapeutski test

 

Iako svrha HSG-a nije terapeutska ponekad prolazak kontrasta može da ukloni materijal, priraslice koji blokiraju jajovode. Ukoliko jajovodi nisu blokirani i nema priraslica, kontrast će oticati bez otpora u unutrašnjost abdomena.To je dobar znak. Mnoge žene ostanu trudne nakon HSG-a i nije im potreban nikakav dodatni tretman.

 

Indikacije za Histerosalpingografiju:

 

HSG se obično nudi pacijentkama koje se suočavaju sa sledećim reproduktivnim problemima ili pitanjima:

 

  1. Neplodnost: Kada par ne može da ostvari trudnoću, HSG pomaže u otkrivanju problema sa jajovodima, maternicom ili drugim anatomskim anomalijama.

 

  1. Ponavljajući spontani pobačaji: Ako žena ima više uzastopnih spontanih pobačaja, HSG može otkriti potencijalne uzroke kao što su nepravilnosti u maternici ili problemi sa jajovodima.

 

  1. Nepravilne menstruacije: HSG se takođe koristi za procenu nepravilnosti u menstrualnom ciklusu koje mogu biti uzrokovane anatomskim promenama u maternici.

 

  1. Priprema za vantelesnu oplodnju (IVF): HSG može biti deo evaluacije pre IVF tretmana kako bi se osiguralo da su jajovodi prohodni.

 

Kombinacija praćenje rasta i sazrevanja jajnih celija u folikulima (folikulometrija) i HSG-a predstavlja najbolji i obavezan način pripreme pacijenta za inseminaciju.

 

Priprema za HSG:

 

Pre nego što se izvede HSG, pacijentkinja bi trebala razgovarati sa svojim lekarom o svojim zdravstvenim uslovima i lekovima koje uzima. Evo nekoliko koraka pri pripremi za postupak:

 

 

  1. Konsultacija sa lekarom: Obavezno se konsultujte sa svojim ginekologom ili reproduktivnim endokrinologom kako biste razgovarali o svojim simptomima, anamnezi i potrebama.

 

  1. Obaveštenje o alergijama: Obavestite svog lekara o svim alergijama na lekove, kontrastna sredstva ili materijale koji se koriste tokom HSG.

 

  1. Trudnoća i menstruacija: Pre postupka, pacijentkinja će biti pitana o svojim poslednjim menstruacijama i da li postoji mogućnost trudnoće. HSG se obično ne izvodi ako postoji sumnja na trudnoću.

 

  1. Lekovi: Vaš lekar će vam reći da li treba prekinuti uzimanje određenih lekova pre postupka. To se posebno odnosi na antikoagulanse i aspirin.

 

  1. Praćenje simptoma: Nakon postupka, pacijentkinja treba da prati svoje simptome, kao što su bol ili nelagodnost, i odmah obavesti svog lekara o bilo kakvim neobičnim reakcijama.

 

Priprema za HSG

 

Najbolje vreme za HSG snimak je prva polovina mestrualnog ciklusa.

U toku snimanja materice i jajovoda ubacuje se kontrast koji na kraju prolazi i u trbusnu duplju. Jako je bitno da se u toku testa ne ubaci nikakva bakterija u sterilnu sredinu trbusne duplje!

 

Zbog toga je pre HSG-a obavezan uredan nalaz cervikalnog i vaginalnog brisa.

HSG – Komplikacije i Potencijalni Rizici:

 

HSG je obično veoma siguran postupak, ali može doći do određenih komplikacija.

 

Najčešći potencijalni rizici uključuju:

 

  1. Bol ili nelagodnost: Pacijentkinje ukoliko nisu u opštoj anesteziji mogu osećati blagu bol ili nelagodnost tokom postupka.

 

  1. Infekcija: Iako je retka, postoji mala šansa da se nakon postupka razvije infekcija.

 

  1. Alergijske reakcije: Neke žene mogu biti alergične na kontrastno sredstvo koje se koristi tokom HSG-a.

 

  1. Vrtoglavica: Nakon postupka, neke žene mogu iskusiti vrtoglavicu.

 

  1. Krvarjenje: Postupak može izazvati manje vaginalno krvarenje.

 

 

Rezultati Histerosalpingografije:

 

Nakon izvođenja HSG-a, lekar će analizirati rendgenske snimke i pružiti pacijentkinji informacije o rezultatima.

Evo nekoliko mogućih ishoda:

 

  1. Normalni rezultati: Ako se HSG pokaže da su maternica i jajovodi anatomski normalni i prohodni, to može pomoći isključivanju anatomskih problema kao uzroka neplodnosti.

 

  1. Abnormalni rezultati: Ako se otkriju nepravilnosti u maternici, jajovodima ili drugim anatomskim strukturama, lekar će razmotriti dalje korake u lečenju i dijagnostici.

 

  1. Potreba za dodatnim ispitivanjima: U nekim slučajevima, HSG može biti samo početak procesa dijagnostike, a lekar će možda preporučiti dodatna ispitivanja ili procedure kako bi se bolje razumeli uzroci reproduktivnih problema.

 

Histerosalpingografija je važan dijagnostički alat za žene koje se suočavaju sa problemima plodnosti i reproduktivnim problemima. Postupak omogućava detaljan pregled maternice i jajovoda, pomažući lekarima da identifikuju uzroke neplodnosti i planiraju odgovarajuće tretmane. Pacijentkinje bi trebale pažljivo da se pripreme za HSG i da budu svesne potencijalnih komplikacija, ali većina žena prolazi kroz postupak bez problema i dobija dragocen uvid u svoje reproduktivno zdravlje.

Vaš kontrolni pregled kod dr Radovića i HSG test zakažite još danas, klikom na dugme –KONTAKT.

Zbog angažovanosti više ginekologa u ordinaciji potrebno je naglasiti ime ginekologa koga želite odabrati za vaš pregled!

Autori:

  • IT-SEO i medicinski tim
  • dr M. Radovića  —  BIOGRAFIJA.
Podeli ovu objavu
Pozovite sada