
29 мар Spontani pobacaj
Spontani pobacaj : Uzroci, simptomi, prevencija i podrška
Spontani pobacaj, (pobačaj, abortus ili miscarriage) je prirodan gubitak trudnoće koji se događa pre 24. nedelje trudnoće.
Dele se na rane i kasne pobacaje.
Rani pobačaji nastaju u prvih 12 nedelja trudnoće.
Kasni spontani pobačaji se dešavaju između 12. i 24. nedelje.
Zavrsetak trudnoće posle 24 nedelje se zove preuranjeni porodjaj (preterminski).
Svi pobačaji bez obzira na starost trudnoće podrazumevaju obaveznu hospitalizaciju pacijenta.
Spontani pobacaj izmedju 13 i 24 nedelje predstavljaju intervenciju visokog rizika i mora biti izvodjen u hospitalnim uslovima i to od strane iskusnijeg specijaliste ginekologije. Intervencije zmedju 15 i 24 nedelje su delikatne i opasne i potrebna je velika doza opreza za njihovo izvodjenje da se nebi ozledio zid materice (svim ginekolozima je poznata opasna komplikacija – perforacija istanjenih materišnih zidova u poodmaklim trudnoćama).
Ovaj fenomen ne treba tako olako shvatiti iz razloga zato što je veome čest, sa verovatnoćom nastupanja od čak 20%! Iz toga sledi da se 20% svih klinički potvrđenih trudnoća, kod zdravih i fertilnih žena, završava kao spontani pobačaj (svaka 5 trudnoća).
Važno je znati da se sa brojem trudnoća, bez obzira na njihov prethodni ishod, progresivno povećava rizik pobačaja. Ukoliko se desi, u 80% slučajeva se dešava u prvom trimestru trudnoće.
Spontani pobacaj – Uzroci nastanka
- Genetski: Najčešći razlog za spontani pobacaj su hromozomske abnormalnosti koje mogu nastati tokom razvoja embriona. Ove greške mogu biti uzrokovane nasleđem, ali češće se dešavaju slučajno tokom deljenja ćelija. Takve abnormalnosti uključuju trizomiju (previše hromozoma), monozomiju (nedostatak hromozoma) i druge genetske poremećaje koji ometaju pravilnu podelu ćelija, što dovodi do gubitka trudnoće. (genetska inkompatibilnbost partnera (anomalije ploda, prenatalni testovi)
- Hormonski disbalans: Niske vrednosti progesterona mogu otežati implantaciju embriona.
- Promene na grliću materice: Slabost mišićnih vlakana u području unutrašnjeg ušća materice može uzrokovati neželjeno širenje (dilataciju) cervikalnog kanala, što dovodi do pucanja vodenjaka i izbacivanja ploda.
- Strukturne abnormalnosti materice (defekti u anatomiji materice): Polipi, fibroidi, miomi, septumi, dvoroga materica mogu ometati pravilan razvoj trudnoće.
- Infekcije: Određene infekcije, kao što su urinarne infekcije ili infekcije urogenitalnog trakta, mogu povećati rizik od pobačaja.
- Zdravstveni problemi kod majke: Hronične bolesti poput dijabetesa, hipertenzije, poremećaja štitne žlezde i autoimunih bolesti, poremećaji faktora koagulacije i trombofilije mogu povećati rizik od spontanog pobačaja.
- Životni stil i faktori okoline: Pušenje, konzumacija alkohola, upotreba narkotika i izlaganje štetnim hemikalijama mogu povećati šanse za spontani pobacaj.
- Starost žene: Starije žene, naročito one starije od 35 godina, imaju veći rizik od spontanog pobačaja zbog veće verovatnoće genetskih problema sa embrionima.
- Rh imunizacija majke u prethodnim trudnocama. Kod svih žena koje su RhD (-) negativne, u prva dva dana, ili najkasnije do 72h od intervencije neophodna je zaštita Anti-D imunoglobulinom.
- Upotreba odredjenih lekova na početku trudnoće
Spontani pobacaj – Simptomi
Simptomi spontanog pobačaja variraju, ali najčešći su:
- Vaginalno krvarenje – Može se javiti blago ili intenzivno krvarenje, koje je često praćeno bolovima u stomaku.
- Bolovi u stomaku i leđima – Slično menstrualnim bolovima, bolovi mogu biti blagi do jaki. Obično u donjem delu stomaka i leđa i često udruženi sa grčevima.
- Gubitak trudnoće – U nekim slučajevima, žena može primetiti da su simptomi koji su ukazivali na trudnoću (kao što su jutarnje mučnine ili osetljivost grudi) iznenada nestali.
- Izbacivanje tkiva – U nekim slučajevima, tkivo koje je posledica gubitka trudnoće može biti izbaceno vaginalno.
- Curenje plodove vode – Napuknuće vodenjaka
- Odsustvo pokreta fetusa – U poodmakloj trudnoći
Ako bilo koji od ovih simptoma postane intenzivan ili traje duže vreme, važno je potražiti medicinsku pomoć. U nekim slučajevima, spontani pobačaj može se desiti bez simptoma, što je poznato kao „tihi pobačaj“ ili neprepoznati pobačaj.
Spontani pobacaj – Prevencija
Nažalost, mnogi spontani pobačaji nisu preventabilni, jer su često rezultat slučajnih genetskih problema.
Međutim, postoje koraci koje žena može preduzeti kako bi smanjila rizik od spontanog pobačaja:
- Zdrav način života: Redovno vežbanje, zdrav unos hrane, prestanak pušenja i konzumiranja alkohola mogu poboljšati šanse za zdravu trudnoću.
- Kontrola hroničnih bolesti: Ako žena ima bolesti poput dijabetesa, hipertenzije ili problema sa štitnom žlezdom, veoma je važno da ih kontroliše pre nego što zatrudni i tokom trudnoće.
- Konsultacije sa lekarom: Preporučuje se da žene koje planiraju trudnoću obave pretrage i konsultacije sa ginekologom kako bi se identifikovali eventualni zdravstveni problemi koji bi mogli povećati rizik od spontanog pobačaja.
- Pravilna ishrana: Uzimanje dovoljne količine folne kiseline može smanjiti rizik od određenih vrsta pobačaja, jer folna kiselina igra ključnu ulogu u razvoju fetusa.
Da li je moguće imati spontani pobačaj više od jednom?
Da, žene koje su već doživele spontani pobačaj imaju nešto veći rizik od ponovnog pobačaja. Ipak, većina žena koje su imale jedan pobačaj uspešno zatrudne i donesu zdravu bebu u budućnosti. Ako žena ima više od tri uzastopna spontana pobačaja, preporučuje se detaljnija medicinska evaluacija.
Spontani pobacaj – Koliko traje oporavak?
Fizički oporavak od spontanog pobačaja može trajati od nekoliko nedelja do mesec dana, u zavisnosti od toga koliko je trudnoća trajala i da li je bilo komplikacija. Emocionalni oporavak može biti duži.
Da li je moguće zatrudneti nakon spontanog pobačaja?
Da, većina žena može zatrudneti nakon spontanog pobačaja. Međutim, preporučuje se da se sačekaju barem tri meseca pre nego što pokušate ponovo, kako bi se telo potpuno oporavilo. Ako žena ima ponovljene spontane pobačaje, potrebno je konsultovati se sa lekarom o mogućim uzrocima i tretmanima.
Spontani pobacaj i indukovani pobačaj – Koja je razlika ?
Spontani pobačaj je prirodan gubitak trudnoće, dok indukovani pobačaj podrazumeva medicinski postupak kojim se prekida trudnoća, obično iz zdravstvenih razloga ili na zahtev žene. Oba tipa pobačaja imaju emocionalne i fizičke posledice, ali spontani pobačaj se dešava bez spoljašnjeg uticaja.
Spontani pobacaj – Vrste
Klinički po fazi uznapredovalosti se dele na:
- preteći spontani pobacaj (ab.iminens)
- započeti spontani pobacaj (ab incipiens)
- inkopletni spontani pobacaj (ab. incompletus) i
- kompletni spontani pobacaj (ab. completus)
Propušteni pobačaj (missed miscarriage/ missed ab)
To je situacija kada embrion ili plod prestane da se razvija, ali se ne pojavljuju očigledni simptomi, poput krvarenja. Žena može biti nesvesna gubitka trudnoće dok ne obavi ultrazvuk.
Preteći pobacaj (threatened miscarriage)
Ovo je faza kada žena ima simptome poput blagog krvarenja ili bolova u stomaku, ali trudnoća još uvek nije završena. U mnogim slučajevima, trudnoća može biti spašena uz odgovarajući medicinski nadzor.
Nepotpuni pobacaj (incomplete miscarriage)
Ova vrsta se javlja kada deo tkiva iz trudnoće, poput plodovih membrana ili dela posteljice, ostane u materici, dok ostatak tkiva bude izbačen. Obično zahteva medicinski tretman kako bi se očistila materica.
Kompletni pobacaj (complete miscarriage)
U ovom slučaju, svi delovi trudnoće (plod, posteljica, membrana) su izbačeni iz materice, a žena obično prestaje s krvarenjem i bolovima. Nema potrebe za dodatnim medicinskim tretmanom.
Septički pobacaj (septic miscarriage)
To je ozbiljna infekcija koja se javlja u materici tokom spontanog pobačaja. Septički pobačaj može biti opasan po život i zahteva hitnu medicinsku intervenciju, obično uz antibiotike i, u nekim slučajevima, hirurški zahvat.
Odloženi/prolongirani pobačaj (delayed miscarriage)
To se događa kada trudnoća nije razvijena ili je došlo do smrti ploda, ali materica ne reaguje odmah i trudnoća traje neko vreme. Žena može imati simptome poput neprestajućeg krvarenja i bolova dok materica ne izbacuje ostatke trudnoće.
Blighted ovum
“Mućak” ili “Veštičje jaje” predstavlja anembrionsku trudnoću, odnosno embrion se implantira u endometrijum materice ali ne dolazi do razvića istog. Iako posteljica počinje da se formira i trudnoća se nastavlja u početnim fazama, embrion ili plod nikada ne raste ili se ne razvija kako bi trebalo. U suštini, to je trudnoća koja je započela, ali se nije razvila u normalan embrion.
Za informacije o trudnoći i načinu kako se ona vodi, pogledajte na sledećem linku:
Zaključak
Spontani pobacaj je česta pojava u trudnoći koja može biti uzrokovana mnogim faktorima. Iako se mnogi spontani pobačaji ne mogu sprečiti, postoji niz koraka koje žene mogu preduzeti kako bi smanjile rizik. Takođe, važno je imati na umu da je emotivno oporavljenje od spontanog pobačaja dug proces i da je podrška ključna za prevazilaženje ove teške situacije. Ako se suočavate sa spontanim pobačajem, obratite se svom lekaru za savete o daljoj medicinskoj nezi i emocionalnoj podršci.
Instagram/ginekolog.milos.radovic