Karcinom endometrijuma tela materice
6135
post-template-default,single,single-post,postid-6135,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Karcinom endometrijuma – tela materice

Karcinom endometrijuma

Karcinom endometrijuma – tela materice

Kako se najefikasnije izboriti sa karcinomom tela materice?

 

Karcinom endometrijuma – tela materice je maligni tumor uterusa. A definicija svakog tumora je: Tumor (neoplazma, malignitet) predstavlja novu tkivnu tvorevinu, odnosno masu ćelija nekontrolisanog, atipičnog i veoma brzog rasta BEZ KORISNE FUNKCIJE.

 

  • Tumori porekla epitelnih ćelija:

 

– Adenomi (benigni)

– Karcinomi (maligni)

 

  • Tumori porekla vezivnog tkiva – nazivaju se na osnovu porekla tkiva:

 

-Lipomi, fibromi, miomi, angiomi…(benigni)

-Liposarkomi, fibrosarkomi, angiosarkomi (maligni)

 

 

*Karcinom endometrijuma – tela materice predstavlja tumorsku promenu materične sluzokože, odnosno endometrijuma, koji predstavlja unutrašnji sloj materice. Najčešće obolevaju žene u postmenopauzi ( 2/3),  žene u perimenopauzi ( 1/3),   dok je kod žena mladjih od 40 godina veoma redak.

 

Po učestalosti se nalazi odmah iza karcinoma grlića materice, u odnosu na njega manje je maligan (zloćudan), sporije raste i kasnije metastazira.

 

Incidenca:   –  22,7 na 100 000 žena

 

Mortalitet:   –   3,4 umrle bolesnice na 100 000, prosečno oko 80% žena su žive i pet godina nakon postavljene dijagnoze.

 

Sve osnovne informacije o ovoj podmukloj bolesti možete poslušati na ovom tro-minutnom videu.

 

 

Glavni faktori rizika (uzročnici) su:

 

Godine starosti, gojaznost, šećerna bolest, visok krvni prisak, bolesti štitne žlezde, pušenje, nuliparitet (osoba, koja nije rađala), produžena upotreba estrogenih preparata  kod postmenopauzalnih žena, bez balansiranja sa th progestagenima, kod žena sa PCOS ili tumorima koji produkuju estrogen, kao  i kod žena sa rakom dojke na tretmanu sa tamoxifenom (Nolvadex).

 

Za razliku od drugih tipova karcinoma češće se otkriva u ranoj fazi, zahvaljujući ranoj pojavi simptoma.

 

Karcinom endometrijuma – tela materice – Simptomi:

 

  • Najčešće- abnormalno vaginalno krvarenje:

Nakon menopauze, krvarenje u bilo koje doba; Pre menopauze krvarenje između ciklusa ili nakon seksualnog odnosa.

 

~ Važno pravilo svako neuredno krvarenje u predklimakterijumu ili  klimakterijumu treba smatrati za karcinom endometrijuma, sve dok se ne dokaže suprotno!

 

  • Vaginalni sekret u vidu pojačanog belog pranja (u vidu iscetka ispranog mesa).
  • Bol tokom i nakon odnosa.
  • Bol i nelagodnost u donjem delu trbuha, gubitak u težini kao kasni simtomi (kada postoje metastaze u limfnim žlezdama, kostima…)

 

Abnormalno vaginalno krvarenje može biti simptom i mnogih drugih benignih stanja koja zahvataju matericu (npr. polipi, miomi, tipična hiperplazija endometrijuma),

 

Karcinom endometrijuma – tela materice – Dijagnoza:

 

Zbog svega navedenog  neophodna je kontrola ginekologa, koji će u zavisnosti od anamnestičkih podataka, faktora rizika, ginekološkog i ultrazvučnog pregleda predložiti dalju dijagnostiku i potrebnu terapiju.

 

-Pojačana pažnja i češći ultrazvučni pregledi se moraju obavljati kod svih benignih stanja koja predstavljaju opasnost za učestaliju pojavu maligniteta endometrijuma a to su:

 

  1. Hiperplazija endometrijuma
  2. Recidivantna pojava polipa u materici
  3. Česta neuredna ili obilnija menstrualna krvarenja
  4. Gojaznost, menopauza i pušenje
  5. Duža upotreba leka Tamoksifen.

 

-Najčešće se predlažu:

 

1.) Frakcionirana eksplorativna kiretaža ili

2.) Histeroskopija –  uzimanje tkiva iz unutrašnjosti materice koje se šalje na pregled pod mikroskopom (HP pregled).

 

Karcinom endometrijuma - tela materice

 

 

Procedura se obavlja u ambulantnim uslovima u analgosedaciji (pacijent spava oko 6 minuta) i 1h nakon uspešno obavljenje intervencije, pacijent se u pratnji otpušta kući. Lako se podnosi, sa blagim bolovima u prvih 12h i veoma brzim oporavkom.

 

Kontrola se obavlja po dobijanju histopatološkog nalaza, 8-12 dana posle intervencije.

 

-Nekada su potrebne i dodatne nešto preciznije i egzaktnije dijagnostičke metode poput: histeroskopije, skenera i magnetne rezonance male karlice zbog sumnje na uznapredovalu bolest.

 

-Najsavremenija i najpreciznija metoda za otkrivanje kako polipa tako i maligniteta endometrijuma materice je Histeroskopija! 

Tada se u smislu otkrivanja potencijalnih malignih promena unutar materice,  direktno pod kontrolom kamere i oka radi histerskopska ciljana biopsija endometrijuma materice.

 

Ako se otkrije karcinom endometrijuma, verovatno ćete biti upućeni ginekologu koji je specijalizovan za hirurško lečenje ginekoloških karcinoma ženskog reproduktivnog sistema (ginekologu-hirurgu).

 

 

Ca endometrijuma

 

 

Kako nastaje karcinom endometrijuma – tela materice:

 

Tačan uzrok nastanka nije poznat. Ustanovljeno je da dolazi do promena (mutacija) u DNK ćelijama u endometrijumu- sluznici materice, koje pretvaraju zdrave ćelije u patološki izmenjene, koje rastu, množe se van kontrole i ne umiru u određeno vreme( zdrave ćelije su pod kontrolom, množe se određenom brzinom i na kraju umiru programiranom ćelijskom smrti).

Akumulirane abnormalne ćelije nekontrolisano i ubrzano rastu, razmnožavaju se i formiraju masu- tumor.

 

 

Podela po stepenu proširenosti:

 

  • Preinvazivni karcinom ( u preinvazivnom stadijumu može biti više godina)
  • Invazivni karcinom ( zahvata dublje slojeve i širi se u okolne strukture, kao i u krv i limfu sa limfnim čvorovima)

 

Prema stepenu  uznapredovalosti Karcinom endometrijuma – tela materice deli se na 4 stadijuma.

 

Karcinom endometrijuma – tela materice –  Lečenje:

 

Najčešće se savetuje operacija- uklanjanje materice, jajovoda i jajnika (limfne žlezde se u odmaklim stadijumima odstranjuju kako bi se donela odluka o dopunskom lečenju, poput zračne terapije, hemioterapije i/ili hormonske terapije.

Zahvaćenost limfnih čvorova uvek znači da je karcinom u odmakloj fazi. Kod mladih žena sa dijagnostikovanim ranim stadijumom karcinoma materice koje žele da očuvaju plodnost se može razmotriti konzervativna terapija sa hormonima.

 

Prevencija:

 

  • Zdrav život (kakve su ti misli- takav ti je život): odgovarajuća fizička aktivnost, izbegavanje gojaznosti, zdrava ishrana.
  • Rađanje
  • Kada je potrebno (npr. poremećeni menstrualni ciklusi) uz savet ginekologa kombinovane pilule koje sadrže estrogen i progesteron ili samo progesteron (dugotrajna upotrebe povećava rizik od karcinoma dojke).
  • Redovne kontrole kod ginekologa.

 

Na kraju ovog teksta je jako bitno još jednom naglasiti da su svi ginekološki problemi, pa i oni najteži -maligni 100% izlečivi ako se rano i na vreme otkriju! Dovoljna su dva, potpuno bezbolna i kratka pregleda, godišnje!

 

Najbitniji korak ka boljem zdravlju je – doći na pregled.

 

Vaš pregled ili operaciju kod dr Radovića možete zakazati klikom na dugme KONTAKT

 

Operaciju možete zakazati i na mail : rradovic1966@gmail.com

 

IT-SEO i medicinski tim

dr Radovic, dr S. Mirčić

Instagram/ginekolog.milos.radovic/

 

Podeli ovu objavu


Pozovite sada