Bol stomaka i male karlice
4470
post-template-default,single,single-post,postid-4470,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-13.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Bolovi stomaka

Seksualno prenosive bolesti

Bolovi stomaka

Bol stomaka

 

Bol stomaka i njegovo poreklo je jako bitno što brže pravilno prepoznati, jer neka oboljenja zahtevaju i hitnu hiruršku intervenciju!

 

Bol pri dnu stomaka, u predelu male karlice (tkzv. pelvični bol), pogotovo kod žena, predstavlja bol koji je lokalizovan ispod pupka (umbilikusa),  u donjim partijama trbuha (abdomena), između kukova i iznad nogu (tačnije butina).

 

Bol stomaka može biti kratkotrajan (akutni) ili dugotrajan (hronični) ukoliko traje više od 6 meseci.

Međutim, kada je reč o hroničnom bolu, on takođe može imati izvor u mišićima, nervima i ligamentima koji učestvuju u građi karličnog  dna.

 

Bol stomaka je Vrlo jasan i najčešći razlog u medicini za hitni odlazak lekaru. Iradijacija bola može ići u vrlo čudnim i nepredvidivim pravcima.

 

Treba imati živaca i strpljenja:

Jer je dijagnostika bola često veoma kompleksna i u ne malom broju slučajeva zahteva više ponavljanih i čestih pregleda od strane lekara više različitih specijalnosti.

 

OPREZ!  Analgetici mogu dodatno zakomplikovati situaciju i zamaskirati simptome i treba biti veoma oprezan sa njihovom upotrebom -uz obaveznu konsultaciju sa nadležnim lekarom!

 

Generalno gledano, pelvični bol može potiicati iz tri različita sistema organa: digestivnog, reproduktivnog i urinarnog trakta. 

 

Bol stomaka – Mogući uzroci pelvičnog bola su:

 

1.) Menzes (PMS, Dismenoreja)

 

Menstrualna bol stomaka je čest i normalan deo Vašeg menstrualnog ciklusa (u većini slučajeva i neizostavan). Obično se oseća kao bolne mišićne kontrakcije, pri čemu bol može da se proširi i na predeo donjih partija zadnjeg dela kičme i butine. U zavisnosti od osobe, bol može da se eksponira u vidu intenzivnih mišićnih spazma dok kod nekih može biti umeren (slabiji) ali dugotrajniji.

Tokom menzesa, materica se kontrahuje kako bi ubrzala proces deskvamacije epitela (endometrijuma – unutrašnjeg sloja uterusa) i proces njegove zamene novim. Tokom svake kontrakcije, dolazi do kompresije krvnih sudova materice usled koga njeno tkivo ima smanjen dotok kiseonika i zbog čega kreće da sekretuje supstance koje deluju na okolne nervne završetke i koje izazivaju bol.

 

bol stomaka

 

2.) Ovulacija

 

Ukoliko se javi unilateralni (jednostrani) bol stomaka u predelu karlice/pelvisa, tokom otprilike sredine menstrualnog ciklusa, uzrok može biti Ovulacija. Tokom ovog procesa dolazi do oslobađanja neoplođene jajne ćelije i propratne tečnosti u jajovode (iz jajnika, kroz abdominalnu šupljinu). Ukoliko dođe do zadržavanja oslobođene tečnosti u abdomen, nastaće iritacija i bol.

Nelagodnost može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati i može promeniti stranu tela u zavisnosti od toga u kom se jajniku desila ovulacija. Bol je prolazan i ne zahteva određenu terapiju.

Folikulometrija

 

3.) Cistitis/Infekcije urinarnog trakta (UTI)

 

Cistitis predstavlja infekciju urinarnog sistema, koja zahvata Mokraćnu bešiku i koja je najčešće bakterijskog porekla. Do infekcije dolazi kada bakterije, koje normalno naseljavaju i kolonizuju regije vagine, rektuma i kože, migriraju u proksimalne delove uretre (mokraćovoda) i putem nje dospeju do bešike. Takođe, do cistitisa može doći i usled: korišćenja određenog leka, terapije radijacijom, dugotrajnog korišćenja katetera itd…

Ovde su često potrebni pregledi tri vrste lekara: urologa, hirurga i ginekologa.

UTI mogu zahvatiti bilo koji deo urinarnog sistema, dok je cistitis vezan isključivo za Mokraćnu bešiku. Oba stanja se česće javljaju kod žena i neretko se povuku samostalno, bez upotrebe lekova. Međutim, obično se prepisuju antibiotici za tretiranje infekcija.

 

4.) Kamen u bubrezima, pesak

 

Bubrežni kalkulusi (Nefrolitijaza) predstavljaju solidne (čvrste) nakupine minerala (najčešće kalcijuma) i soli koji se formiraju unutar urinarnog sistema, pre svega bubrega. Kamenčići se formiraju kada urin postane više koncentrovan, omogućavajući tako mineralima da kristalizuju i da se lepe međusobno. Može doći do promene boje urina (često u roze ili crvenkastu zbog prisustva krvi), abdominalnog i pelvičnog bola, bolnog uriniranja, groznice i neprijatnog mirisa urina.

Neki kamenčići ne zahtevaju terapiju ali su svakako bolni. Često se prepisuju lekovi koji razgrađuju kamenje, analgetici ili se pacijent podvrgava hirurškom uklanjaju istih.

Ovde su takodje potrebni istovremeni pregledi četri vrste lekara: urologa, hirurga, gastroenterologa i ginekologa.

 

5.) Bol stomaka – Ciste, tumori jajnika, sindrom policističnog jajnika (PCOS)

 

Ciste i tumori jajnika nastaju kada jajnici ne uspeju da kompletiraju proces ovulacije tj. oslobađanja neoplođene jajne ćelije u jajovod. Folikul, u kome se nalazi jajna ćelija, se može nedovoljno otvoriti ili postati zapušen viškom tečnosti.

Tada dolazi do formiranja određene mase – Ciste, koja može izazvati: nadutost i pritisak u donjem delu stomaka, bol tokom seksa, osećaj potpune sitosti posle malih obroka, otežana defekacija i pelvični bol na onoj strani tela gde je cista.

Tu dolazi u obzir i  sindrom policističnog jajnika (PCOS)

 

cista i laparoskopija

 

 

Ukoliko je cista sa desne strane dijagnostika je otežana! Jako je bitno razdvojiti da li je bol ginekološkog porekla (cista ili upala jajnika), hirurškog porekla (slepo crevo) ili urološkog porekla (desni ureter ili bubreg). U slučaju duže opstipacije pritisak nagomilanog fekalnog sadržaja u debelom crevu može dati sličnu vrstu bola, kada je potreban pregled hirurga i gastroenterologa.

U slučaju uvrtanja (torzije, torkvacije) ili pucanja ciste javlja se oštar i jak bol (kao ubod nožem) u nižim partijama stomaka koji zahteva hitnu hospitalizaciju i urgentnu ginekološku operaciju!

 

6.) Pelvična inflamatorna bolest (PID + STD)

 

PID predstavlja infekciju ženskih reproduktivnih organa. Najčešće nastaje prolaskom seksualno prenosivih bakterija kroz vaginu i cerviks i zahvatanja materice, jajovoda i jajnika. Neke žene uopšte nemaju simptome dok neke imaju blage i ne tako bolne. Kao rezultat toga, dijagnoza PID se postavlja tek kada dođe do problematične trudnoće, krvarenja, bol u toku seksa, groznica sa jezom ili kada se razvije hronični pelvični bol. (STD – Sexualy Transmited Deseases)

U okviru PID-a se ubraja Cervicitis, Salpingitis, Endometritis i Oophoritis. Infekcija cerviksa (cervicitis) uzrokuje pražnjenje mukopuruletnog sadržaja, upala jajovoda (salpingitis) i materice (endometritis) se često dešava simultano a kod težih oblika bolesti dolazi i do upale jajnika (Oophoritis). Ovde spadaju i upale urinarnih organa.

Pregled hirurga, gastroenterologa i urologa je veoma često potreban radi isključivanja drugih oboljenja hirurškog porekla (diferencijalna dijagnostika).

Oprezan odabir ne velikog broja partnera, polni odnosi sa barijernom mehaničkom zaštitom (kondom), lična higijena i vaš ginekolog predstavljaju najbitnije faktore u sprečavanju nastanka svih infekcija i upala ginekoloških organa.

Redovne kontrole kod nadležnog ginekologa sa kontrolama briseva su izuzetno važne u prevenciji i pravovremenoj dijagnostici polno prenosivih bolesti i u izbegavanju nastanka bolova i veoma ozbiljnih šest i po život opasnih komplikacija.

 

7.) Vaginalne infekcije (Kolpitis/Vaginitis)

 

Upala vaginalne sluzokože tj. vagine takođe može biti uzrok bola u predelu karlice. Česti uzroci napada brojnih bakterija na vaginalnu sluzokožu su: češće promene seksualnih partnera,  poremećaj u ravnoteži normalne mikrobiološke flore vagine (usled neracionalnog korišćenja lekova) ili infekcija. Smanjen nivo estrogena posle menopauze i određene kožne bolesti takođe dovode do vaginitisa.

Genitalni herpes je česta seksualno prenosiva infekcija izazvana HSV virusom. Simptomi se najčešće javljaju na vulvi, u vagini, na grliću materice, anusu i okolnim područjima. Uz crvenilo i pojavu vezikula često se javljaju simptomi iritacije, jakog svraba i oštrih bolova. Na grliću mogu dovesti do premalignih stanja i predstavljaju povećan rizik za nastanak HIV bolesti.

Poseban oprez zaslužuju u trudnoći pošto Herpes Simpleks Virus preko plodove vode može inficirati plod i može ugroziti život novorođenčeta.

 

8.) Apendicitis i akutni bol stomaka

 

Bolest u narodu poznata kao Upala slepog creva. Predstavlja inflamaciju Appendix Vermiformis-a (malog crvuljka) koji je ustvari mali organ smešten u donjem desnom kvadrantu abdomena. Kao glavni simptomi se javljaju: oštar bol u toj regiji abdomena, povraćanje sa prehladom, gubitak apetita, konstipacija, dijareja, egzacerbacija (pogoršavanje) bola tokom kašlja i hodanja, pelvični bol itd.

Obavezno potrebne laboratorijske analize: KKS, Se, Crp.  Potrebno je pratiti karakter i širenje bola, razliku u telesnoj temperaturi. Kod ovakve vrste bolova, uz pregled ginekologa su uvek potrebni pregledi kako urologa tako i hirurga. Neretko i gastroenterologa.

Upaljen appendix često hitno treba hirurški otkloniti jer ukoliko dođe do njegove rupture dolazi do širenja infekcije unutar abdomena, peritonitisa a kasnije i celog tela – sto se smatra po život opasnom i urgentnom komplikacijom.

 

ginekoloski polipi

 

9.) Endometrioza – hronična bol stomaka

 

Stanje koje nastaje kada endometrijum (unutrašnji sloj materice koji oblaže njenu šupljinu) počne da raste van uterusa u okolne organe poput Jajovoda i Jajnika,. Endometrioza može zadesiti žene kog starosnog doba, uključujući i tinejdžere. Po početku menstrualnog ciklusa, višak tkiva koji se nalazi van uterusa takođe odgovara na hormonske promene u toku menzesa i može izazvati krvarenje i infekciju unutar male karlice.

Postoje nekoliko vrsta terapija poput: različitih analgetika, pilula protiv trudnoće, terapija hormonima u cilju prekida menzesa, histerektomija itd…

 

Širi tekst o endometriozi možete prošitati na ovom linku:    –ENDOMETRIOZA.

 

10.) Ektopična (vanmaterična) trudnoća

 

Uvek obratiti veliku pažnju kad se bol pri dnu stomaka pojavi posle izostanka menstruacije!

Takozvana vanmaterična trudnoća koja se dešava kada se embrion implantira u bilo koje tkivo sem materičnog (i na tom mestu se razvija i raste). Javlja se osećaj oštrog bola i grčeva na odgovarajućoj strani tela. Vaginalno krvarenje može biti prisutno. Indikativan znak  za vanmatericnu trudnoću je ako se ovi simptomi javljaju posle izostanka menstrualnog ciklusa.

Medicinska pomoć je obavezna, hospitalizacija takodje, jer se radi o životno ugrožavajućoj situaciji koja se hitno hirurški mora rešavati.

 

11.) Miomi i bol stomaka

 

Predstavljaju benigne tumore mišićnog sloja materice. I ako se ove izrasline ne ubrajaju u kancerogene, one svejedno mogu biti uzrok: bola, teških i produženih menzesa, bolnog seksa, poteškoća u trudnoći i abnormalnog krvarenja.

U svakom slučaju postojanja bolova, obavezan je pregled ginekologa i ultrazvuk. U slučaju sumnje na vaginitis, uzima se vaginalni bris a kada je reč o infekciji urinarnih puteva, urinokultura. Kod hroničnih bolova, uz pregled ginekologa su potrebni i pregledi: urologa, hirurga i gastroenterologa.

 

Širi tekst o Miomima možete pročitati na ovom linku:    –MIOMI.

 

 

Nemojte čekati, obratite se lekaru za pregled!

 

12.) Bolovi u Trudnoći

 

– Istezanje materičnih ligamenta zbog rasta materice (fiziološki bol)

– Pritisak uvećane materice na susedne organe (fiziološki bol)

– Spontani pobačaj

– Vanmaterična trudnoća (jako opasno i urgentno stanje)

– Kontrakcije u trudnoći

– Miomi ili ciste u trudnoći

– Kasni znaci mrtvog ploda u materici (umotana pupčana vrpca, hipertenzija ili jača infekcija u nekontrolisanoj trudnoći)

– Bol u grudima uz nedostatak vazduha ili nesvesticu u trudnoći ako se javi zahteva hitan pregled Kardiologa i Ginekologa!

– Infekcije u trudnoći (Horioamnionitis – ukoliko se na vreme ne leči – jako opasno i urgentno stanje)

– Placenta  previja (srednje opasno kad se na vreme otkrije ali urgentno stanje u nekontrolisanoj trudnoći)

– Hipertenzija u trudnoći i strašno opasna Eklampsija! (jako opasno i urgentno stanje)

– Abrupcija posteljice (jako opasno i urgentno stanje)

– Prevremeni porodjaj ili rano pucanje vodenjaka (zbog zrelosti bebe je jako bitno u kojoj starosti trudnoće se dešava)

– Znaci početka normalnog porodjaja (fiziološki bol)

13.) Priraslice u abdomenu i maloj karlici (adhezije, fibroza) – hronična bol stomaka

 

14.) Neurološki bol porekla kičmenog stuba (spondiloza, diskus hernija, neuropatije, kompresije živca)

 

15.) Povrede karličnih organa, trtične ili pubične kosti (trauma)

 

16.) Upalni procesi u abdomenu i maloj karlici i bol stomaka

 

17.) Ruptura ili uvrtanje unutrašnjih organa (torkvacija, gangrena)

 

18.) Divertikuloza, poremećaji peristaltike (dijareja, opstipacija).   –Zastoj rada creva (Ileus)

 

19.) Gastroenterološki uzroci: Gastritis, čir želuca, dvanaestopalačnog creva, pankreatitis, iritabilni-nervozni kolon, kile itd.)

 

20.) Maligniteti digestivnog, reproduktivnog i urinarnog trakta

 

21.) Bolovi u preponama žena:

Najčešći uzroci bola u preponama kod žena uključuju: istegnuće mišića ili ligamenata, naprezanje prepona, sportske povrede, preponsku kilu, probleme sa spoljnim genitalijama i unutrašnjim ginekološkim organima, kukovima, donjim delom leđa, karlicom, bešikom ili ureterima.

 

 

Bol stomaka i male karlice

 

 

JOŠ JEDNOM DA PONOVIMO –I STRAŠNO JE BITNO OVO NAGLASITI:

 

Na prisustvo bola bilo kog porekla prvo sto ljudi urade je ovo:  popijem lek za bolove, malo čaj/topla supica, malo mir, utopliti se u krevetu, da odspavam i valjda će proći ! Tako se često izgubi i po nekoliko zlatnih početnih dana kada terapija daje najbolje efekte!

 

– NIKAKO na svoju ruku a bez saveta lekara ne piti lekove za bolove, koji mogi samo privremeno olakšati vaše stanje!!

Morate biti svesni da tako možete zamaskirati simptome bolesti i time veoma otežati lekarima pravilnu dojagnostiku ovih urgentnih a ponekad  i po život opasnih oboljenja koje često zahtevaju i hitnu operaciju.

 

Molim vas poslušajte ovaj savet: -U slucaju jačih i bolova KOJI DUŽE TRAJU ne zakazivati ništa, prestati sa lekovima koje samoinicijativno pijete i doći na pregled lekara-ODMAH !

 

Kontrolni pregled kod dr Radovića možete zakazati odmah, klikom na dugme –KONTAKT.

Zbog angažovanosti više ginekologa u ordinaciji potrebno je naglasiti ime lekara koga želite odabrati za vaš pregled!

 

 

  • Autori:
  • Stručni konsultant Ordinacija Raović, Živaljević i MSB klinike.
  • Dnevna Bolnica, “GAK Višegradska“ UKCS

 

 

Podeli ovu objavu


Pozovite sada