Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije, infertilitet predstavlja nemogućnost da žena ostane u drugom stanju (ostvari trudnoću) ni nakon redovnih nezaštićenih polnih odnosa u periodu od jedne godine.
Konsultaciju lekara treba potražiti i pre navršene godine kod parova koji imaju neki faktor rizik kao što su: neuredne menstruacije kod žene, operatvni zahvati na jajnicima, žene starije od 35 godina, preležane zauške kod partnera posle puberteta, povrede testisa i drugi faktori.
Prema statističkim podacima, u Srbiji svaki sedmi par ima problem sa infertilitetom, a oko 75% parova ne želi da prihvati problem, potraži pomoć i adekvatno lečenje.
U modernom dobu, infertilitet je u značajnom porastu jer se žene sve kasnije odlučuju na trudnoću, kao i zbog povećane incidence polno prensivih bolesti i inflamatornih bolesti male karlice i smanjene fertilnosti muškaraca.
Infertilitet može biti primaran, kod žena koje nisu nikad bile trudne, i sekundaran, kod žena koje su bile trudne, bez obzira na sam ishod trudnoće.
Uzroci bračnog infertiliteta mogu biti:
Neki od najčešćh uzroka infertiliteta su nenormalan spermogram, oštećenja jajovoda kao posledica različitih infekcija i operativnih zahteva, hormonski disbalans, stečene ili urođene morfološke promene polnih organa kako kod žena tako i kod muškarac. Značajnu ulogu imaju i psiho-somatski poremećaji kao i sam stil života (gojaznost, nedostatak fizičke aktivnosti, konzumacija alkohola i pušenje cigareta), koji se uz adekvatnu podršku i promenu navika mogu lako prevazići.